UNESCO je organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo. Ustanovljena je bila leta 1945 s sedežem v Franciji.
UNESCO ASP mreža je nastala kot Projektna mreža združenih šol (Associated Schools Project Network) leta 1953. ASPnet deluje na lokalnem, nacionalnem, regionalnem in mednarodnem nivoju. Vključuje šole z vseh kontinentov. Center je na sedežu UNESCA v Parizu.
Temeljni UNESCO cilj, ki je izpeljan iz UNESCO Ustave, je prispevati k miru in varnosti s promocijo sodelovanja narodov skozi izobraževanje in vzgojo, znanost in kulturo. Namen sodelovanja je krepitev splošnega spoštovanja do pravičnosti in miru za ljudi vseh narodov, ne glede na raso, spol, jezik ali religijo, uveljavljati kulturo miru in nenasilja ter naučiti se skrbeti za ohranitev skupnega doma – planeta Zemlje. Prihodnost bodočih rodov bo skupna ali pa je sploh ne bo. Zato: naučiti se živeti skupaj, naučiti se deliti med seboj.
UNESCO ideje in teme so vpete v življenje in delo šole:
- svetovni problemi in vloga ZN pri njihovem reševanju,
- človekove pravice, demokracija, strpnost in sodelovanje,
- interkulturno učenje,
- dediščina,
- odkrivanje in širjenje znanja ter spretnosti iz različnih področij,
- spodbujanje radovednosti, inovativnosti, kreativnosti in interesa za različna področja,
- spodbujanje timskega dela, partnerskega sodelovanja s šolami in okolico
- okoljski problemi in interdisciplinarno reševanje.
Cilji, ki jih zasledujemo s članstvom v ASPnet, so: da bi učenci in učenke matične šole Lesce in Podružnične šole Begunje pridobili čim več znanja in vrednot ob sproščenem delu v prijetnem, prijaznem in varnem okolju naše šole.
Pomembno je, da spoznamo, da smo vse bolj odvisni drug od drugega. Živeti skupaj pomeni, da se poznamo med seboj, da druge spoštujemo, da smo strpni do drugačnosti, konflikte pa rešujemo skozi dialog. Skušamo učinkovito komunicirati z drugimi in se učiti od vseh. Naučiti se moramo živeti z naravo, deliti z drugimi in sodelovati, kar vemo, da so tudi cilji ASPnet, in hvaležni smo, da jih lahko dosegamo skupaj.
Pomembni so štirje Deloresovi stebri, o katerih so bili informirani tudi učitelji. Na oglasni deski in preko elektronskih kanalov so bile objavljene informacije o dogodkih Unesco ipd.
Na naši šoli smo bili do sedaj vključeni v več projektov in natečajev, s čimer bomo nadaljevali tudi v letošnjem šolskem letu. V ospredju so predvideni projekti: dediščina in folklora, izmenjevalnica knjig, gorništvo, mediacija, tek miru … Obeležujemo tudi mednarodne dneve, kot je dan spomina na žrtve holokavsta.
Vzajemno spoštovanje, strpnost, solidarnost in druge osnovne socialne vrednote so tiste, ki pomenijo ključen korak v doseganju sožitja med različnimi generacijami. Vrednote je potrebno začeti gojiti že zelo zgodaj, negovati, ceniti, osmišljati in nenazadnje ovrednotiti življenje pri najstarejših.
Zavedamo se raznolikosti učencev, vedno večjega vpliva medijev nanje in sprememb v načinu poučevanja, ki morajo biti v skladu z naštetim. Vztrajamo pri upoštevanju pravil in prilagajanju posameznika okolju. Zavedamo se, da celosten pristop k poučevanju in učenju pomeni osvajanje znanja za vse življenje.
Koordinatorica: Ines Sliško
ines.slisko@oslesce.si