Nov defibrilator na šoli

Krajevna skupnost Lesce je avgusta namestila nov defibrilator ob glavnem vhodu šole v Lescah. Defibrilator je na dostopnem mestu in dosegljiv v vsakem času.

Zakaj je AED pomemben?
Štejejo sekunde!
Če se človeku ustavi srce in mu nihče ne pomaga, umre v približno 10 minutah (možnost preživetja je vsako minuto manjša za 10%), možgani pa se nepopravljivo pričnejo okvarjati že po nekaj minutah. Večina zastojev srca in posledične smrti se pripeti izven bolnišnic, ob prisotnosti očividcev. Vzroki za tako stanje se lahko večinoma pozdravijo le s sunkom električnega toka. Z AED damo možnost vsakemu očividcu, da prične z postopki oživljanja že veliko preden prispe reševalna ekipa (povprečno potrebujejo 10-15 minut). Hitreje kot začnemo oživljati, več možnosti za preživetje ostane. Strokovnjaki si želijo, da bi človeka prvič stresli z električnim sunkom v 3-5 minutah od tega ko se je zgrudil, kar seveda reševalna ekipa z rešilcem ne zmore. Očividec, ki je ob dogodku prisoten, pa to zmore.

Kaj lahko očividec naredi?
toliko, kot zdravnik brez opreme,
z AED pa skoraj toliko, kot reševalna ekipa z vso opremo!

Če se človeku ustavi srce in mu ne pomagamo, umre po 10 minutah. Možgani se okvarijo že veliko prej!
Hiter električni sunek zelo poveča možnosti za preživetje!
Hitreje ukrepaš, več možnosti za preživetje bo žrtev imela!